O šachách
Šachy jsou intelektuální hrou, hranou vždy dvěma hráči. Tato zábavná hra není omezena ani věkem, pohlavím nebo sociální hladinou. Je to hra pro všechny. Za potřebí je jen mozková čilost v oblasti vymýšlení strategii a nepodlehnout protihráčově strategii. Šachový hráč nepotřebuje žádné sportovní vybavení jako např. : fotbalový hráč, softbalový hráč, šermíř atd..
Potřebujete je jen svěží mysl a důvtip. Šachy jsou nazývány intelektuální hrou, protože je vždy zapotřebí chytré strategie v souladu se všemi šachovými figurkami.
Potřebujete je jen svěží mysl a důvtip. Šachy jsou nazývány intelektuální hrou, protože je vždy zapotřebí chytré strategie v souladu se všemi šachovými figurkami. Šachy jsou dlouhodobě populárním celosvětovým sportem a to i z důvodů flexibilního charakteru hry, která může být hraná všemi lidmi bez rozdílu věku. Také nepatří mezi drahé hry a proto šachy mohou hrát všechny sociální hladiny lidí. Šachy se vyrábějí pro vnější nebo vnitřní užívání. Mnoho lidí proto hrají své přátelské partie na zahradě, terase, v různých místnostech nebo třeba i na pláži. Na šachách je také považováno malé množství kusů, protože šachy se hrají vždy s 32-mi šachovými kusy. Proto, je možné přenést šachové vybavení kdekoli a použít je při jakékoliv příležitosti. Např. : při táboření, rodinné události, nebo na dovolenou.
Šachy jsou válečnou hrou světlých a tmavých figurek. Vždy po 16-ti figurkách na obou stranách, která jsou ustavený oboustranně ve dvou liniích a to v uspořádané formaci tváří v tvář. Každá figurka může vzít vždy jen jednu protihráčovu. V přední linii je 8 pěšáků, kteří jsou následovány v zadní linii věžemi, koňmi, střelci královnou a králem. Šachovnice se skládá z černých a bílých hracích polí. Vždy musí být pootočena tak, aby každý z hráčů měl v pravém rohu bílé šachové pole. Každou šachovnici tvoří 64 hracích polí, a z toho 32 polí zakrývají hrací figurky.
Hrát šachy znamená, znát směr a možnosti každé figurky. Každá z nich má svůj směr a své tempo. Pěšák se vždy pohybuje přímo hracím polem, prvním tahem o jedno nebo o dvě pole z výchozího postavení a dále pak už jen vždy o jedno pole. Věž, se může pohybovat po hracích polích jen svisle a vodorovně a to jen v případě, že ji v cestě nic nebrání. Kůň má v šachách neobtížnější pohyb, zvláštní směr, který je založený na písmenu L, který ovšem jako jediný může přeskakovat figurky. Zatímco pohyb střelce je jen úhlopříčný a hraje vždy jen svou barvu, na kterou byl při založení postaven. Vždy tak hraje jeden bílé a jeden černé pole. Samozřejmě zase, pokud mu v právě zvoleném směru nebrání jiná hrací figurka. Nejsilnější šachovou figurkou je bezesporu královna. Může se pohybovat libovolně, úhlopříčně i přímo pokud zase nemá hraným směrem žádnou jinou figurku. Poslední figurkou je král, který vede jen královský pohyb. Může se pohybovat všemi směry, ale pouze jen o jedno hrací pole. Hru vždy začíná hráč s býlími figurkami, pak se hráči mění, každý jen po jednom tahu. Po celou dobu hry, mění figurky hrací pole a tak se neustále stále mění postavení figurek a tak vzniká strategie hry. Cílem každé hry je dát soupeři co nejrychleji šach-mat. To znamená, že protihráč má šach a již nemá žádnou jinou možnost pokračovat s králem ve hře ani s jinou svou další figurkou. Šachová partie připomíná válku na bojišti.
Hru ovlivňuje více důležitých faktorů. Jedním z nich je strategie hry. Je jasné, že každý šachový hráč se snaží vymyslet účinnější a nebezpečnější strategii proti svému soupeři. V šachách je velmi důležité mít na paměti, že je zapotřebí mít pořád zajištěnou bezpečnost svého krále. Druhým velmi důležitým faktorem je rychlost a pozice, která napomáhá k vítězství. Pokud jsou oba v pod kontrolou, je menší pravděpodobnost selhání. Pro hráče je také nezbytně nutné, umístění figurekna hrací pole tak, aby mu zajistili dobrou a neohroženou pozici pro následný útok. Posledním faktorem je přehled o všech hracích figurkách. Když ho zvládnete, můžete protihráče deprimovat v jeho dalších pohybech.
Cílem každé hry je dát soupeři co nejrychleji šach-mat tím že zneškodníte jeho krále. To znamená, že protihráčův král má šach a již nemá žádnou jinou možnost pokračovat ve hře ani s jinou svou další figurkou. Šachová partie připomíná válku na bojišti.
Ne vždy, ale skončí hra vítězstvím a porážkou. Tato situace můžeme nastat špatným tahem nebo situací, jednoho či druhého hráče. Jde o to, že král není v přímém ohrožení „v šachu“ a hráč, který je na tahu již nemá volbu žádného dalšího tahu. Nastane takzvaný pat neboli remíza.
Fotogalerie šachových sad – klikni zde |